Na počátku 20. století prodělal důl velkou modernizaci. Důl tak patřil mezi středně velké moderní doly. Celkem měl 5 větrných jam a 26 jam odvodňujících tekuté písky a přítoky důlních vod. Uhelnou sloj, 13 až 16 m mocnou, těžil z hloubek až 130 m.
V počátcích dolování se určitě těžila uhelná sloj metodou chodbicování, ale postupně se přešlo ke komorování se zátinkou a podle okolností s plavenou zakládkou. Také se v menší míře provozovalo etážování bez zakládky. Dobývací prostor byl rozdělen na Severní dolové pole, Západní, Jižní I a Jižní II a Východní.
Důl Emeran za dobu své existence vytěžil z dobývacího pole u Břežánek a Bíliny okolo 10 milionů tun uhlí. Maximum těženého uhlí dosahoval v letech 1889 až 1894, kdy se jeho roční těžba pohybovala nad 200 000 tun uhlí. Následně pak dosahoval těžby okolo 150 000 tun uhlí.
Existence samostatného dolu byla ukončena po 82 letech splynutím dolového pole s blízkým moderním dolem K. Henlein v Břežánkách v roce 1942. Z dolu Emerán se stal důlním úsekem a v době války zde bylo nasazeno mnoho zajatců z okolních zajateckých táborů. Dne 16.12. 1944 byl podniknut na šachetní zařízení letecký nálet spojeneckých vojsk. Bomby zničily blízký hostinec a strážní domek a zanechaly po sobě několik obětí. V roce 1945 po rozpadu německé uhelné společnosti SUBAG již důl neobnovil svoji samostatnou existenci a byl již natrvalo součástí hlubinného dolu President Masaryk v Břežánkách. V důlních provozních budovách byl zřízen učební provoz hornického dorostu. V dolovém poli Emerán byla ještě jednou obnovena těžba hnědého uhlí, a to otevřením povrchového lomu dolu Jirásek, nazývaném úsek Emerán. Při lomové těžbě došlo k postupné likvidaci důlních budov. Celkem se zde povrchovým způsobem vytěžilo v letech 1954 - 1978 celkem 40,6 mil. tun uhlí a 165,6 mil. m3 skrývkových hornin. Následně byl lom zasypán vnitřní výsypkou. Koncem devadesátých let zde začíná probíhat následná rekultivace krajiny a definitivně tak končí historie jednoho z nejstarších dolů v severočeské hnědouhelné pánvi.
Povrchový lom Doly Bílina musel vybudovat k podchycení přítoků vod z hlubinně přerubané části vodní čerpací jámu, která nese název Emeranská jáma. Tím končí historie dolu Emeran.
Zajímavé fotografie najdete ve
fotogalerii.
Další informace o dolu Emeran naleznete na
14. stránce Hornických listů číslo 4/2014 (
archivované číslo Hornických listů 4/2014).